Banner
Psikoloji

Aşağılık Kompleksi Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Kişinin benlik saygısı düşüklüğünün bir belirtisi olan aşağılık kompleksi, “Ben yeterince iyi değilim” demeyi sürekli alışkanlık haline getiren, bir çeşit psikolojik bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlık, sandığınızdan çok daha yaygındır ve birçok kişi bu durumun içinde olduğunun farkında olmadan yaşamını sürdürür, sürekli mutsuz hissetmeye mahkum olur. Birçok insanın hayatı boyunca hissettiği bir duygu olarak karşımıza çıkan aşağılık kompleksi, hayatınızın doğal akışını olumsuz etkilemektedir. Genellikle çocukluk dönemlerinde ortaya çıkan, yetişkinlik döneminde kendini daha fazla gösteren bu rahatsızlık, insanların daha aşağı yönlerini görmezden gelmek için bir savunma mekanizması geliştirmeleriyle oluşur.

Aşağılık Kompleksi Belirtileri Nelerdir?

1)Aşırı Hassaslık 

Kendinizi diğer insanlardan daha aşağıda gördüğünüzde, herhangi bir küçük eleştirel yorum, günlerce depresyonda hissetmenize neden olabilir. Herhangi bir olumsuz durum veya dışlanma işareti sizi tamamen mutsuz hissettirir.

2) Kendini Başkalarıyla Kıyaslama 

Karşılaştırma, aşağılık ya da üstünlük duygusuna neden olur. Her zaman kendinizle yarışmalı ve yapabileceğinizin en iyisini yapmaya çalışmalısınız. Sorun, kendinizi diğer insanlarla fazla kıyaslamaya başladığınızda ortaya çıkıyor.

3) Utangaçlık

Zayıf göz teması, sessiz ve tedirgin konuşma, iddialı olmaktan korkma ve bulunulan ortamlarda utangaç bir tavır sergileyen insanlarda aşağılık kompleksi olma ihtimali oldukça yüksektir.

4) İnsanlara Karşı Yargılayıcı Tutum

Diğer insanlara karşı içten içe sürekli olarak yargılayıcı bir tutum sergilemek, kendinizle ilgili bir şeylerden memnun olmadığınızı gösterir. Başkalarının yaptıkları işleri tebrik etmekte zorlanırsınız.

5) Toplumdan Geri Çekilme

Aşağılık kompleksi ile birlikte genellikle toplumdan geri çekilme, kendini yalnızlaştırma görülür. Çünkü başkaları kadar iyi olmadığına dair sinsice şüphelerden kurtulamazsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Banner