Bebek Aldırma Kaç Aya Kadar?

20 Haziran 2017 82 0 0

Korunmasız ilişki ya da bazen doğum kontrol yöntemleri kullanılmasına rağmen, istenmeyen bir gebelik oluşabilir. Çiftlerin bebeği istememesi durumunda, kürtaj yasasına göre belirli bir süreye kadar bebek aldırmak yasaldır. 1983 yılında belirlenen yasaya göre, herhangi bir sağlık ya da tıbbi geçerlilik göstermeksizin, hamileliğin 10. haftasına kadar bebek aldırma serbesttir. Bu süre, son adet tarihine göre hesaplanmaktadır. Yani, bebek 2.5 aylık olana kadar kürtaj olabilirsiniz.

10. haftadan sonra bebek aldırma yasal değildir. Çocuğun herhangi bir zihinsel ya da fiziksel problemi olması durumunda, bu süre anne ve babanın izniyle ve doktorun onayıyla uzatılabilir. Aynı şekilde anne karnındaki bebeğin anneye herhangi bir zarar vermesi olası ise, anne sağlığını korumak adına, 10. haftadan sonra da kürtaj yapılabilir. Kürtaj, hamileliği sonlandırmanın güvenli ve yasal bir yoludur.

Kürtaj Sonrası Görülen Şikayetler

Kürtajdan sonra bazı şikayetler görülebilir. En sık görülen şikayetler; yüksek ateş, mide bulantısı, kusma, kasıklarda ağrı, vajina bölgesinde akıntı ve kaşıntı ve bir süre adet dönemlerinde düzensizlikler görülebilir. Kürtaj sonrasında kasıklarda ağrı hissedilmesi sık görülen bir durumdur ve genellikle herhangi bir sorun teşkil etmez.

Bebek aldırma sonrasındaki ilk bir hafta içinde kasıklarda ağrı görülebilir ve genellikle 1 haftanın sonunda bu ağrılar kendiliğinden geçmektedir. Aynı şekilde ilk hafta içinde vajinal kanamalar görülebilir, bu kanamalar da genellikle 1 haftanın sonunda sona erer; adet düzensizliği birkaç ay sürebilir. Kürtaj yaptırdıktan sonra mide bulantısı ve kusma da görülebilir ve bu belirtiler de birkaç gün sonra geçecektir.

Tags: bebek aldırma süresi ne kadar, çocuk aldırma kaç aya kadar yapılır, kürtaj kaç aya kadar yapılır, kürtaj yasal süresi Categories: Anne-Çocuk
share TWEET PIN IT SHARE share share
Leave a reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir