Banner
Anne-Çocuk

Bebeklerde Yanık, Ne İyi Gelir?

Bebeklerde yanık, her zaman anne ve babalarda endişe yaratır. Çocuğunuzu yanmış hatta haşlanmış gördüğünüzde ilk tepkiniz çılgınca bir panik olabilir ancak bu noktada sakin almak ve ona gerekli ilk yardımı sağlamanız önemlidir. Ağır yanıklar durumunda, doktor çağırmanın yanı sıra, evde hızlıca çare bulmak da aynı derecede önemlidir.

Bebeklerde yanık tedavisi için yapabileceğiniz bir şeyler var. Onların cildi oldukça hassastır ve yanığın yarattığı acıyı taşımaları zor olabilir. Tüm yanıklar ağrılı olsa da, şiddetleri derecesine göre değişiklik gösterir. Sıcak su haşlanmaları, güneş yanıkları, elektrik teması gibi birçok yanık nedeni vardır.

Bebeklerde Yanık Tedavisi

Bebeklerde yanık tedavisi

Bebeklerde yanık tedavisinin yöntemleri, yetişkinlerinkiyle benzerlik gösterir. Burada kritik kısım, yanığın derinliğidir. Yanığın doğru zamanda doğru tedavi edilmesi, yanığın daha kolay ve daha erken iyileşmesine yardımcı olacaktır.

Bölgeyi soğuk tutun

Yanıktan etkilenen bölge için yapılabilecek ilk şey, orayı soğuk tutmaktır. Yanan bölgeyi musluk suyunun altında en az 15 dakika bekletin. Bu, yanığa bağlı şişmenin oluşmasını önemli ölçüde azaltacaktır. En iyi ilk yardım tedavisi soğuk sudur, buz yerine sudan yardım alın.

Kıyafetlerini çıkarın

Üzerine sıcak su ya da çay döküldüğünde, üzerindeki kıyafetleri hemen çıkarın. Bu, bölgenin nefes almasını sağlayacak. Eğer kumaşın yaraya yapıştığını fark ederseniz, çekmeye çalışmayın. Yaranın etrafındaki parçayı kesmek daha iyidir.

Bölgeyi yara bandı ile kaplayın

Yarayı önerilen süre boyunca suda beklettikten sonra, yarayı örtmeniz gerekir. Bu noktada pamuk kullanmayın. Onun yerine bir yara bandı tercih edin. Yara bandı, acının azalmasını sağlayacak.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Banner