Banner
Diyet

Bitkisel Protein Kaynakları Nelerdir?

Veganlar ve vejetaryenler için protein tüketimi konusu her zaman kafa karıştırıcı olmuştur. Oysa proteinin yalnızca hayvansal kaynaklı besinlerde olmadığını anladığınızda, protein ile ilgili kafa karışıklığını da yenmeye başlayacaksınız. Bitkisel protein kaynakları, en az hayvansal proteinler kadar fazla. Zaten mutfağımızda yer alan birçok besin protein içeriyor.

Protein bir dizi gıdada bulunur, en yaygın olanı süt,  yumurta, et, kümes hayvanları ve balık gibi hayvanlardan elde edilenlerdir. Bu gıdaların hepsinde bol miktarda protein bulunur. Ancak, eğer hayvan ürünlerinden kaçınıyorsanız, bu düşük proteinli bir hayata mahkum olduğunuz anlamına da gelmiyor. Hayvansal ürünler olmadan da, sağlıklı ve güçlü olmanız gereken tüm amino asitleri almanıza izin verecek birçok alternatif protein kaynağı var. İşte onlardan bazıları…

Bezelye

Kalorisi düşük, hemen hemen hiç yağ içermez, C vitamini içeriği yüksek, lif ve potasyum yönünden zengin. 100 gr bezelye, 5 gr protein içerir. Veganlar için bezelye tozu sık tercih edilen bir protein alternatifidir. Çorbaların protein oranını yükseltmek için bezelye ekleyebilirsiniz.

Fasulye

Aralarından seçim yapabileceğiniz pek çok farklı fasulye çeşidi var, bunların çoğu ciddi miktarda protein sağlıyor. Örneğin kuru fasulye 100 gram başına neredeyse 20 gram protein içeriyor.

Kinoa

Kinoa, 100 gr başına 14 gr protein içerir. Düşük yağ içerir ve aynı zamanda iyi bir fosfor ve magnezyum kaynağıdır. Pilav yerine tüketmek için iyi bir alternatiftir. Kısırı bundan böyle kinoa ile hazırlamayı deneyebilirsiniz.

Mercimek

Bitkisel protein kaynakları arasında en iyi alternatiflerden biridir. 100 gr mercimek, yaklaşık 10 gr protein içerir. Bir çeşit baklagildir, yalnızca protein içeriği ile değil; demir, çinko, potasyum, fosfor ve folat gibi önemli besin maddeleri için de iyi bir kaynaktır. Mercimek aynı zamanda lif yönünden de zengindir.

Pirinç Sütü

Öğütülmüş pirinçten ve sudan elde edilen pirinç sütü, süt içermez ve genellikle kalsiyum ve D vitamini takviyesi vardır.

Soya Sütü

Az kalorilidir ve inek sütünün içerdiği yağlardan hiçbirini içermez. Soya sütü, laktoz intoleransı olanlar için iyi bir alternatiftir. A vitamini, B12 vitamini, D vitamini ve potasyum içeriği de yüksektir. En iyi çeşidi şekersiz ve doğal aromalı olanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Banner