Banner
cilt için öneri
Cilt Bakımı

Cilt için öneri (4 Cilt Bakım Önerisi ve Tedavisi)

Yaşlandıkça cildiniz de değişime uğrar. Cilt için öneri de bulunmak adına 4 ipucu hazırladık. 

Epidermal değişimler 20’li yaşlarındayken başlayabilirken , süreç kadınlar için menopozda rampa yapıyor . Cinsiyet ne olursa olsun, cilt sonunda ince, daha solgun ve daha az elastik hale gelir. Ayrıca lentijinler (daha koyu lekeler, yaş noktaları olarak da bilinir), cilt etiketleri (flap benzeri büyüme), seboreik keratozlar (mumlu, siğil benzeri lezyonlar), kiraz anjiyomları (küçük kırmızı lekeler) ve elbette kırışmalar gelişebilir.

1. Kozmetik tedavileri düşünün

Los Angeles Kaliforniya Üniversitesi’nden dermatolog ve asistan klinik profesör Dr. Lisa Chipps “Bu değişiklikler yaşlanmanın normal işaretleri” diyor. Eğer lekelerin görünümü sizi rahatsız ediyorsa, uzmanlar farklı durumlara uyacak şekilde reçeteler ve prosedürler ( kimyasal soyma , fotorejenerasyon veya kırışık düzeltici enjektörler gibi) öneriyorlar. Ontton Woodbridge’deki Bertucci MedSpa’nın tıbbi direktörü ve Kanada Dermatoloji Derneği başkanı Dr. Vince Bertucci “Tam bir değerlendirme yapın” diyor. “Hiçbir iki kişi aynı deri veya aynı önceliklere sahip değildir.” Cilt için öneri belirlenmeli ve ona göre tedavi uygulanmalı.

2. Cilt Noktalarını Takip Edin

Cildinizde oluşan noktaları kesinlikle geçiştirmeyin. Yaşlanmanın etkisidir falan demeyin. Sürekli kanıyor ve geçmiyorsa bu noktaları bir doktora göstermeyi ihmal etmeyin. Bunu söylemek istemeyiz ama kanser oluşumu olabilir. Kudret narı bu noktada devreye girebilir.

3. Güneşlenmekten, sigaradan ve şekeri kullanmaktan kaçının

Cilt yaşlanmanın iki şekli vardır: içsel ve dışsal. Birincisi genlerin etkisi altındadır ve kaçınılmaz, ancak dışsal olan çevre ve yaşam tarzıyla tetiklenir. Cildinizi korumak için yapabileceğiniz tek etkili şey UV ışınlarından koruyacağınızdan emin olmaktır. Güneş cilt için zararlıdır.

Sigara içmek ve yüksek şekerli yemeklerde cilt için zararlıdır. Nikotin ciltteki kan akışını azaltır ve sigaradaki diğer kimyasallar proteinlerini değiştirir. Bu arada, şeker molekülleri ciltteki hasarı onarmak için çalışan hücrelerin işini zorlaştırır. Hiç şeker kullanmamak elbette imkansızdır. Önemli olan aşırıya kaçmamaktır.

cilt için öneri

4. Gün boyunca nemlendirin.

Yaşlı insanlar kuru cilt için daha hassastırlar çünkü kısmen de yaşlandıkça bezlerimiz daha önce yaptıklarından daha az yağ üretir. Bu problem özellikle alt bacaklar, dirsekler ve önkollarda ortaya çıkabilir. Kaşıntı, çatlama ve kanamaya neden olabilir, bu nedenle gün boyunca nemlendirici uygulamak cildinizde mümkün olduğunca rahat hissetmenize yardımcı olabilir. Bir ihtimal kırışıklıkların görünümünü de azaltabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Banner