Banner
Cilt Bakımı

Cilt Yaşlanması Nasıl Önlenir?

Tıp çok ilerledi; ancak hala yapamadığı şey, yaşlanma sürecini durdurmaktır. Yine de doğru bir cilt bakımı ve evde, doğal malzemeler ile uygulayacağınız ev yapımı ilaçlarla yaşlanmayı mümkün olduğunca ertelemek mümkün. Yaşlanmak, cildin tüm katlarında görülür. Özellikle cilt yüzeyinde, yaşlanma belirtileri en belirgin şekilde görülmektedir. Genç görünen bir cilt, cildin sıkı ve pürüzsüz kalmasını sağlayan elastikiyetine bağlıdır. Yaşla birlikte cilt de elastikiyetini ve kolajen üretimini azaltır. Bu da, cildin gerginliğinin azalmasına neden olur. Bu, cilt yaşlanmasının birincil nedenidir. Yazımızın devamında, cilt yaşlanmasını ertelemek için evde yapabileceğiniz uygulamaları bulabilirsiniz…

Kaz Ayakları

Yaşlanmanın etkileri ilk kaz ayaklarında görülür. Yüksek hava kirliliği, kaşları sürekli çatmak, sigara içmek gibi faktörler, kaz ayaklarına neden olur. Kaz ayaklarına düzenli olarak günde 2 kez E vitamini içeren yağ ile masaj yaparak, kaz ayaklarındaki çizgilerin oluşumunu erteleyebilirsiniz. Ayrıca her gün yatmadan önce gözlerinize aloe vera jeli uygulayabilirsiniz.

Kırışıklıklar

Cilt yaşlanması denince göze ilk çarpan kırışıklıklar olur. Yaşlanma sürecinin önemli bir belirtisidir. Ani kilo kayıpları, stres, genetik faktörler ve sigara bağımlılığı kırışıklıkların oluşumunu daha erken bir yaşa taşır. Kırışıklık oluşumunu ertelemek için muz ve avokado maskesi uygulayabilirsiniz. Her iki malzemeyi de püre haline getirip karıştırın ve cildinizde en az 30 dakika bekletip durulayın.

 

 

Cilt Kuruluğu

İyi nemlendirilmiş cildinizi aniden kuru hissetmeye başlayabilirsiniz. Bu, cilt yaşlanmasının bir işaretidir. Cildiniz yaşlandıkça, yeterli oranda yağ üretememeye başlar. Bu da, cildin üst tabakasının kurumasına neden olur. O nedenle, cilt kuruluğunu önleyecek doğal reçetelere ihtiyacınız olacak. Cilt kuruluğunu engellemek için; duştan 30 dakika önce cildinize biraz zeytinyağı ile hafifçe masaj yapın ve duştan çıktıktan sonra nemlendirici uygulayın. Dilerseniz bal maskesi ya da süt toniği ile de kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Banner