Banner
colyak-hastaligi
Sağlık

Çölyak Hastalığı Nedir Belirtileri ve Tedavileri Nelerdir ?

Çölyak hastalığı, son zamanlarda özellikle televizyonda ve internette karşılaşmaya aşina olduğumuz bir hastalıktır. Televizyonlarda ve internette sürekli olarak çölyak ile ilgili bilgilendirici konuşmalar, yazılar insanların karşısına çıkmaktadır. Marketlerde de, çölyak hastaları için üretilmiş yiyeceklerle karşılaşmak artık oldukça kolaydır.

Peki bu çölyak hastalığı nedir ve çölyak hastalarının nasıl beslenmesi, nasıl yaşaması gerekir ?

Çölyak hastalığı, en basit tanımıyla, ince bağırsağın, gluten adı verilen proteine karşı ömür boyu süren ve oldukça kritik olan alerjisidir.  Gluten içeren tahıllar arasında, buğday, arpa, yulaf ve çavdar başı çekmektedir. Sağlıklı bir insan vücudunda, yenen besinler ince bağırsak tarafından bileşenlerine ayrıştırılır ve bağırsak mukozasında kana karışır.  Vücudun yeterli gıdayı alabilmesi, ince bağırsaktaki villus adı verilen kıvrımlar tarafından sağlanır. Çölyak hastaları, glutenli besinler yediklerinde, villus çıkıntılara alerji nedeniyle tahrip olur ve küçülür. Bunun sonucunda da bağırsak boyutu gittikçe küçülür ve gıdalar emilemez hale gelir. Bu durumun sonucu olarak da beslenme yetersizlikleri ve hastalık belirtileri görülmeye başlanır.

Belirtiler ve tedavi

Çölyak rahatsızlığının birbirinden farklı bir çok belirtisi vardır. Bu belirtiler, birbirinden ayrı şekilde ya da hep beraber görülebilir. Bu belirtilerden bir kaçını uzun süreli olarak gösterenlerin doktora gitmesi oldukça önemlidir.

Belirtilerden ilki, karın bölgesinde öne doğru bir şişlik görülmesidir. Yaşa göre daha az kiloya sahip olma, kansızlık, dışkıda çeşitli anormallikler, büyük tuvalete çıkma isteğinde artış, gaz şikayetleri, bezginlik, mide bulantısı, kusma, iştahsızlık, sinirli olma, ağız içinde görülen aft adı verilen yaralar, ciltte kaşıntı ve döküntüler, vücutta çeşitli yerlerde eklem ağrıları da hastalığın belirtileri arasındadır.

Hastalığın en etkili tedavi yöntemiyse, kesinlikle gluten içermeyen sıkı bir diyettir. Diyet sıkı bir şekilde uygulandığında, zaman içinde hastalıktan dolayı düzleşmil ince bağırsak, olması gereken şekli bir süre sonra alacaktır.  Çok az miktarda tüketilen gluten bile bağırsakta deformasyonun yeniden görülmesine ve belirtilerin tekrarlamasına neden olur. Bu yüzden glutenden kesinlikle kaçınılmalıdır. Diyet uygulandığı sürece çölyak hastalarının genelde bir şikayet olmaz. Hastalık belirtileri diyet uygulandığı sürece ortadan tamamen kalkar.

More Under: , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Banner