Banner
Video Tarifler

Evde Kumru Nasıl Yapılır?

Namı İzmir sınırlarını aşalı çok olmuş; sucuk, salam, kaşar gibi malzemeler ile hazırlanan bir lezzet; kumru. Kimilerine göre İzmir’i sevme nedeni, kimilerine göre sadece bir tost çeşidi. Daha önce hiç kumru yemediyseniz ve en iyisini yemek için İzmir’e kadar da gidemiyorsanız, kumruyu bir de evde yapmayı deneyin. Kendine has tadı ile İzmir kumrusunun yanı sıra, ev yapımı kumru da oldukça lezzetli. Sizlerle hem pratik hem de lezzetli bir kumru tarifi paylaşıyoruz. Refika’nın mutfağından çıkan bu kumru tarifini yapmak oldukça kolay!

Ev Yapımı Kumru Tarifi

Aslında kumru için İzmir’de, meşhur simit ekmeğinin hamuru kullanılıyor. Dolayısıyla İzmir dışında başka bir yerde kumru yediğinizde aynı tadı bulamayabiliyorsunuz. Yine de, içindeki bol malzemesi ve lezzeti ile beğeneceğiniz bir tarif. Bu tarifte ev yapımı kumru, klasik beyaz ekmek ile yapılıyor.

Siz de dışarıdan sipariş vermek yerine kumruyu evde kendiniz yapmayı deneyin. Ekmeğin içini güzelce oyduktan sonra ekmek içleri temizlenip içi boşaltılıyor. Ardından ekmeğin içine bir miktar hazır domates sosu dökülüyor ve ekmeğin içine iyice yayılıyor.

Daha sonra kaşar ve diğer iç malzemeler dolduruluyor. Ekmek dolduktan sonra tekrar domates sosu gezdirilip kaşar serpiliyor ve fırına veriliyor. Fırından çıktıktan sonra kıtır kıtır, çıtır çıtır bir lezzet oluyor. Yanında kola mı yoksa ayran mı gider, ona da siz karar verin. Afiyet olsun!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Banner