Banner
hindistan-cevizi-yağı
Sağlık

Hindistan Cevizi Yağı Nelere İyi Gelir?

Hindistan cevizi yağı son yıllarda iyice hayatımıza giren ve faydaları saymakla bitmeyen bir meyvedir.  Son zamanlarda Hindistan cevizinin kendisinden olduğu kadar yağından da faydalanılmaktadır.  Hindistan cevizini açtığımızda karşımıza beyaz etli bir bölüm çıkacaktır. Bu etli bölümün çıkartılıp kurutularak soğuk sıkım yöntemi ile Hindistan cevizi yağı elde edilir.

Nerelerde kullanılır?

Hindistan cevizi yağının yemeklerde kullanılma imkanı olmasına rağmen pek fazla tercih edilmemektedir. Genelde vücutta karşılaşılan problemlere karşı şifalı bir gıda olarak kullanılır.

Hindistan cevizinin yağı tırnaklarda saçlara vücudun birçok bölgesine fayda sağlamaktadır.

Hindistan cevizi yağının en yaygın kullanımı yöntemlerinden biri Oil pulling yöntemidir.  Oil pulling yönteminde Hindistan cevizinin yağı ağzı alınır ve 20 gün boyunca çiğnenir bu çiğneme sonucunda Hindistan cevizi yağı tükürükte bulunan enzimleri toplar ve onların vücuttan çıkmalarını sağlar.

Suratta kalmış makyajı temizlemek kadınlar için oldukça büyük bir problemdir.  Hindistan cevizi yağı bu konuda da oldukça başarılıdır.  Hindistan cevizi yağını bir pamuğa döküp makyajınızı silmeye başladığınızda, çok güçlü farlara, rujlara rimellere karşı bile oldukça etkili olduğunu göreceksiniz.

Saçların kuru, bakımsız ve cansız görünmesi özellikle kadınların en çok şikayetçi olduğu konulardan biridir.  Saç bakımı için her gün onlarca saç bakım ürünü piyasaya çıkmaktadır.  Hindistan cevizi yağı saç bakımı için birçok endüstriyel üründen daha başarılıdır.  Sadece bir çay kaşığı kadar Hindistan cevizi yağını saçlarımıza sürerek 10 dakika kadar yumuşak hareketlerle masaj yaptığınızda açlarımızın daha güçlü bir görünüme kavuştuğunu göreceksiniz.

Hindistan cevizi yağı saç bakımında kullanılabildiği gibi cilt bakımında da rahatlıkla kullanılabilir.  Ciltteki kırışıklıkların artması, cildin nemini kaybedip kuru bir görünüm kazanması insanların ciltleri ile ilgili en çok yaşadıkları problemlerdir.  Hindistan cevizi yağı cilt sorunları için de birebirdir.

Sadece yüze değil dirsek arkası, eller, dizler ve ense gibi kırışıklıkların  en çok görüldüğü bölgelere uygulanabilir.  Küçük Bir miktar Hindistan cevizi yağını elinize alıp kırışıklıkların olduğu bölgeye yumuşak hareketlerle masaj yaparak uygulayın.  Yıkamak için en az 10 dakika bekleyip bölgeyi yıkayın.

Bu işlemi düzenli olarak yaptığınızda cildinizin daha sağlıklı bir görünüm elde ettiğini göreceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Banner