Banner
Genel Sağlık

İyot Damlası Nedir? Nasıl Kullanılır?

İyot, kimyasal bir elementtir. Vücut bu minerale ihtiyaç duyar ancak bunu kendisi yapamaz. Vücudun ihtiyaç duyduğu iyot, besinlerden gelir. Tiroit bezlerinde, tiroit hormonunun oluşmasında önemli bir rol oynayan bu mineralin eksikliği, vücudu serbest radikallere karşı savunmasız bırakır ve kilo vermeyi zorlaştırır. Tiroit bezleri ve tiroit hormonu nedeniyle kilo veremeyenlerin sayısı oldukça fazla. Son dönemde adını sıkça duyduğumuz bir takviye olan iyot damlası, yalnızca tiroit için önemli değildir; tükürük bezleri, cilt, karın, pankreas, beyin, beyin omurilik sıvısı için de önemlidir.

İyot Damlası Kilo Verdirir Mi?

Şu sıralar, kilo vermeye çalışan birçok kişinin elinde bir iyot damlası görüyoruz. Suya karıştırılarak alınan bu damla, tiroit hormonunun oluşumuna yardımcı olduğu için kilo vermeyi kolaylaştırır. En sık kullanılan doz, bir bardak suya bir damla iyottur. 1 damlası, 1830 mcg iyot içerir ve günlük ihtiyacın %1220’sini karşılar. Damlanın içerisinde ayrıca; saf su, gliserin ve amonyum iyot da bulunmaktadır. Son kullanma tarihi, satın aldığınız tarihten itibaren 10 aydır.

İyot Damlası Ne Zaman Alınmalı?

Aşağıda saydığımız belirtilerden, diyetinizde yeterince iyot almadığınıza dair ipuçları verir;

  • Tükürük üretememe,
  • Ağız kuruluğu,
  • Cilt kuruluğu,
  • Terleme eksikliği,
  • Kaslarda ağrı gibi belirtiler görülebilir.

İyot damlası takviyeleri; süt, yumurta, balık, gluten, mısır, yer fıstığı, kabuklular kabuklu deniz hayvanları, soya fasulyesi, ağaç fındık, buğday, maya veya pirinç içermez. Bu ürün gizli dolgu maddeleri, koruyucular, yapay tatlandırıcılar, renkler veya aromalar veya şeker içermezler. Gluten hassasiyeti ya da vejetaryenlerin de kullanabileceği takviyelerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Banner