Banner
kemoterapi uygulaması
Sağlık

Kemoterapi Uygulaması Görenler Nelere Dikkat Etmelidir?

İnsanların vücudunda oluşmakta olan normal sayılmayan hücrelerin büyüme ve çoğalma hareketlerini durdurmak ya da tamamı ile yok etmek amacı ile birlikte; doğal ya da yapay maddelerle oluşan ilaçlar eşliğinde uygulanan tedavi şekline kemoterapi uygulaması denmektedir. Anormal olarak hücrelerin çoğalma yeteneği kontrolsüz bir şekilde olup normal hücrelerden çok daha fazladır.

 

Kemoterapi görenler nelere dikkat etmelidir? Hangi yollar ile uygulanır?

 

  • Ağız yolu ile uygulanan kemoterapi: Ağız yolu ile alınabilecek tabletler olmak üzere, bu tip uygulamalar kullanım şekli oldukça basit olduğu için en fazla tercih edilen yöntemdir. Aynı zamanda bu tabletlerin bir kısmı da ağız yolu ile kullanılabilir.
  • Damar yolu ile uygulanan kemoterapi: Örnek verecek olursak; ampul içerisinde kullanılmak amacı ile üretilen ilaçlar. Günümüz dünyasında en sık kullanılmakta olan kemoterapi uygulaması hiç şüphesiz damar yolu ile uygulanmakta olan kemoterapilerdir.
  • Bölgesel yol ile uygulanmakta olan kemoterapi: İlaç ile birlikte kemoterapi uygulamasının etkili olmasının beklendiği bölgeye giden damar yoluna direk olarak uygulanmasına bölgesel yol ile kemoterapi uygulaması denilmektedir. Bu yöntem sürekli olarak kullanılmamakta, seyrek aralıklar ile kullanılmalıdır.
  • Kas içi uygulama ile kemoterapi: Kullanılacak olan ilaçların kas içerisine enjeksiyonu yapılmak ile beraber oldukça az miktarda kullanılmasına özen gösterilen bir yöntemdir.
  • Cilt altı kemoterapi uygulaması: Uygulanacak olan ilacın enjektörüne benzer oldukça küçük uçlu bir iğne ile derinin (cilt) altına uygulama yapılmasına cilt altı kemoterapi uygulaması denilmektedir. Bu yöntem genellikle yoğun olarak göbek çevresinde ya da kol- omuz bölgesine uygulanmaktadır.
  • Omurilik içine kemoterapi uygulaması: Bu uygulama, bel çevresi bölgesinde bulunmakta olan omurlar arasından özel iğneler yardımı ile birlikte omurilik içerisine girilerek uygulanmaktadır. Bu yöntem oldukça sık olarak kullanılan bir yöntemdir. Diğer tüm yöntemler gibi bu yöntemin de uygulanma aşamasında oldukça dikkat edilmesi gerekmektedir.

 

Kemoterapi uygulaması sonrasında nelere dikkat etmelisiniz?

 

  • Bu uygulama sonrasında iyice dinlenmeniz gerekmektedir.
  • Uykunuzu düzenli tutmaya; geceleri uyumaya, gündüzleri de kısa kısa kestirmeye özen gösteriniz.
  • Günlük aktivitelerinize limit koyunuz. Zorunlu olmayan işler ile meşgul olmamaya çalışınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Banner