Banner
Anne-Çocuk

Normal Doğumun Faydaları Nelerdir?

Araştırmalar, bir kadının hamileliği ve doğumunu deneyimleme biçiminin, annenin çocuğu ile ilişkisi ve gelecekteki doğurganlık deneyimleri için hayati önem taşıdığını gösteriyor. Ancak ne yazık ki, sezaryen doğumların çok popüler olduğu bir dönemdeyiz. Normal doğum, bir kadın hiçbir ilaç ya da müdahale yapmadan doğum yapmayı seçtiğinde geçerlidir. Normal doğumda anne, vücudunun kontrolü altındadır. Bu yöntemi seçen kadınlar, duygusal ve fiziksel olarak doğuma daha hazır olur. Peki, normal doğumun faydaları nelerdir?

Dr. Kağan Kocatepe, normal doğum ile sezaryen doğumu karşılaştırıyor. Normal doğumun sezaryene göre ne gibi avantajları olduğunu merak ediyorsanız, sizler için faydalı olacağını düşündüğümüz bir videoyu sizlerle paylaşmak istedik. Eğer siz de bir anne adayıysanız ve normal doğumun avantajlarını merak ediyorsanız, bu videoyu izlemenizi öneriyoruz.

Dr. Kağan Kocatepe, normal doğumun doğal bir süreç, sezaryen doğumun ise bir ameliyat olduğunun altını çiziyor. Dolayısıyla ikisini karşılaştırmanın doğru olmadığını belirtiyor. Normal doğum, bebeğin kendi kendine doğması için doğanın bulduğu bir yoldur. Sezaryen doğumda ise cerrahi bir işlem gerekmektedir.

Dolayısıyla, bu doğal işleyişe, fazla müdahale edilmemesi gerektiğini vurguluyor. Ancak ters bir şeyler varsa, örneğin bebek yan duruyorsa, buna müdahale etmenin doğru olduğunu, bu gibi durumlarda da sezaryen doğumun tercih edilmesi gerektiğini belirtiyor. Videoyu izlerseniz, normal doğumun ne gibi faydaları olduğunu ve neden tercih edilmesi gerektiği sorularınızın cevabını bulabilirsiniz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Banner