Banner
Genel Sağlık

Papatya Çayının Muhteşem Faydaları

Papatya çayı, binlerce yıldır varlığını sürdürüyor. Bugün günümüzde, genellikle cildimize kompres yapmak ya da yaz aylarında saçlarımızın rengini doğal yolla açmak için kullandığımız papatya çayı, daha birçok muhteşem faydası ile mutfağımızda demlenmeyi bekliyor. Bu yazımızda, papatya çayının faydaları arasında dikkatinizi çekecek 8 yararını listeledik;

1)Yaraların Hızlı İyileşmesini Sağlar

Birçok medeniyet, yaraların daha hızlı iyileşmesini sağlamak için papatya çayından yardım aldı. Özellikle yanığa bağlı yaraların iyileşmesinde etkili olduğu, yapılan araştırmalar tarafından da kanıtlandı.

2) Karın Ağrısını Azaltır

Özellikle adet sancıları, bazen çileden çıkarıcı olabilir. Mide ağrıları ve karın ağrılarının hafiflemesine yardımcı olan papatya çayı, belirsiz bir karın ağrısı yaşadığınızda semptomların hafiflemesini sağlayabilir.

3) Uykusuzluğa İyi Gelir

Uyku problemleri yaşıyorsanız, bir ilaç almak yerine evde deneyebileceğiniz başka bir formül önerimiz var; papatya çayı. Papatya çayının faydaları arasında sakinleştirici etkileri  de bulunuyor. Yatağa yatmadan 1 saat önce papatya çayı içerseniz, yatağa daha sakin bir şekilde gider, uykuya da daha kolay dalarsınız.

4) Migrene İyi Gelir

Karın ağrılarının yanı sıra papatya çayı; baş ağrıları ve migrende de oldukça etkilidir. Sinirlerin yatışmasına yardımcı olan bu çay, duyusal sisteminizin hareketini azaltır. Bu da migrene bağlı baş ağrılarının hafiflemesini sağlar.

5) Bağırsak Sendromu

Huzursuz Bağırsak Sendromu, sindirim sistemi sorunlarından kaynaklanır. Sindirim sistemi sorunlarının azalması ve bağırsak problemlerinin giderilmesi için düzenli olarak papatya çayı içilmesi tavsiye edilir.

6) Adet Krampları

Adet döneminde giren kramplar için genellikle ilk başvurulan ağrı kesici ilaçlardır. Ancak adet kramplarının giderilmesi için doğal ev reçeteleri de var. Bu krampların yarattığı huzursuzluğu azaltmak isterseniz, papatya çayı demleyip için.

7) Cildi Parlatır ve Beyazlatır

Papatya çayı, cildin daha aydınlık, daha parlak ve daha beyaz görünmesine yardımcı olur. Cildi yatıştırıcı olarak yüzlerce yıldır kullanılan bu çay; gözeneklerin sıkılaşmasına, lekelerin azalmasına ve iltihaplı sivilcelerin tedavi olmasına yardımcı olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Banner