Banner
Sağlık

Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir ? Lavanta Kürünün Etkisi

Günümüz dünyasında incelendiği taktirde insanların büyük ölçüde kel olduğunu ve saçların seyrek olduğunu anlamamak imkansızdır. Saç dökülmesi olduğu anda önlemini almak gerekir.

Aslında bunun aksine bilimsel tedavi yöntemleri eşliğinde tüm saç dökülmesi sorununa engel olmak mümkündür. Ayrıca dökülen saçların yerine de kısa sürede yenileri çıkmaktadır.

Genel olarak yapılan araştırmaların sonuçları incelendiğinde bu problem kadınlara göre erkeklerde daha sık ortaya çıkmaktadır. Ayrıca bu problem yaş fark etmeksizin, 7’den 70 e ister kadın, ister erkek olsun çok fazla kişide görülmekte olan bir sorundur.

Bazı zamanlarda geçici süre ile devam etmekte olup, bazı zamanlarda ise kalıcı sorunlar yaratabilmektedir. Buna benzer bir durum yaşadığınız taktirde öncelikle saçlarınızdaki dökülmenin neden olduğunu, sorunun kaynağını bulmaya çalışmalısınız. Çünkü sorunun kaynağını bilmek; sorunun çözülmesinde gerekli olacak olan en önemli faktördür.

Saç dökülmelerinin en genel sebeplerine bir göz atacak olursak; mevsim değişikliği, bahar yorgunluğu, doğru bir şekilde uygulanamayan diyet ya da rejim uygulamaları, yanlış beslenme, düzensiz beslenme, demir- kalsiyum ve çinko eksikliği, A, D ve E vitaminlerinde eksiklik, doğum sancıları, ruhsal bunalım, depresyon, kronik olarak seyretmekte olan hastalıklar, zararlı kozmetik ürün kullanımı, yanlış şampuan kullanımı ve aşırı jöle kullanımı saçların dökülmesine neden olmakta olan en belirgin sebeplerdir.

Saç dökülmelerine engel olmak için en kolay yöntem: Lavanta kürü

Lavanta kürünü saçlarınıza uygulayabilmeniz için öncelikle saçlarının yıkanmış ve temiz olması gerekmektedir. Kürün hazırlanışından bahsedecek olursak;

  • İlk olarak 3 su bardağı kadar su iyice kaynatılır.
  • Kaynatılan suyun içerisine 1 tatlı kaşığı miktarında lavanta eklenir.
  • Daha sonra hafif ateşte yaklaşık olarak 5 dakika kadar iyice demlendirilir.
  • Bu işlemler bittikten sonra lavanta ocak üzerinden alınır ve iyice süzülür.
  • Karışım ılıyana kadar saçlar bu su ile iyice ıslatılır.
  • Hazırlanan kürü saçınıza uygulayın ve yarım saat kadar süre ile bekletin.
  • Son olarak saçlarınızı iyice durulayın.
  • Durulama işlemi bitince de saçlarınızı iyice kurulayın. Bu noktada saçlarınıza saç kurutma makinesi tutmamanız tavsiye edilmektedir. Saçlarınızı doğal olarak kurutmak en iyi yöntem olacaktır.

İyi bir sonuç almak için bu kürü 2 ay boyunca saçlarınıza aynı şekilde uygulamalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Banner