Banner
Cilt Bakımı

Sedef Hastalığı Nasıl Geçer?

Sedef hastalığı, ciltte kırmızı, pul pul döküntüler olarak tanımlanan ve tekrar eden otoimmün yani bağışıklıkla ilgili bir hastalıktır. Cildinizi etkiliyor olsa da, sedef hastalığı aslında bağışıklık sisteminde başlar. Bu hastalık, T hücrelerinden gelir; T hücreleri, vücudu hastalıklardan ve enfeksiyondan korumak için tasarlanmıştır. Bu hücreler yanlışlıkla aktif hale geldiğinde ve diğer bağışıklık tepkilerinden vazgeçtiğinde, sedef hastalığı görülebilir. Henüz kesin bir tedavisi olmasa da, belirtilerini hafifletmek için birçok tedavi seçeneği mevcut. Hafif belirtileri evde tedavi etmek için şu yöntemleri tercih edebilirsiniz;

1) Besin Takviyeleri

Besin takviyeleri, bu hastalığın belirtilerini içeriden hafifletmeye yardımcı olabilir. D vitamini, balık yağı, Oregon üzümü gibi besin takviyelerinin, semptomları hafifletmeye yardımcı olduğu belirtilmektedir.

2) Cildin Kurumasını Önleyin

Eviniz ya da iş yerinizdeki havayı nemli tutmak için nemlendirici kullanın; bu cildinizin kurumasını önler. Eğer sedef hastalığı varsa, hassas ciltlere özel nemlendiriciler kullanmalısınız.

3) Parfüm Kullanmayın

Çoğu sabun ve parfümün içerisinde, cildinizi tahriş edebilecek kimyasal maddeler bulunur. Bir parfüm, harika kokmanızı sağlıyor olsa da, sedef riskinin artmasına da neden olur.

4) Sağlıklı Beslenin

Yukarıda da söylediğimiz gibi, etkileri ciltte görülüyor olsa da, sedef bir bağışıklık hastalığıdır. Dolayısıyla bağışıklığınızı güçlendirecek, sağlıklı besinler tüketmek, belirtilerin hafiflemesinde de yardımcıdır.

5) Ilık Banyo Yapın

Sıcak banyo, cildinizin tahriş olmasına neden olabilir. Onun yerine, ılık su doldurduğunuz bir küvete epsom tuzu, süt ve zeytinyağı katın ve banyonuzu bu suda yapın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Banner