Uyuz Hastalığı: Belirtileri ve Tedavisi

21 Ağustos 2017 189 0 1

Uyuz, dünya üzerinde oldukça yaygın olan bulaşıcı bir hastalıktır. Fazlasıyla rahatsız edici olmasına rağmen, genellikle kolaylıkla tedavi edilebilir. Uyuz hastalığı, diğer cilt değişimlerine benzemez. Cilt problemlerinin çoğuna alerjiler, virüsler ya da genetik faktörler neden olurken, uyuz bitlerinde durum farklıdır. Mikroskopik maytlar, yaşadığı yerden bir kişinin cildinin üst katmanına girer ve her gün 2-3 yumurta bırakır.

Bu cilt durumu; Orta ve Güney Amerika, Afrika, Kuzey ve Orta Avustralya, Karayipler, Hindistan ve Güneydoğu Asya gibi nüfusun çok ve sağlık koşullarının daha az olduğu yerlerde daha yaygındır. Bakım evleri, hapishane gibi ortamlarda yaşayanlarda da,yakın temas nedeniyle sıklıkla uyuz görülür.

Uyuz Belirtileri

Uyuzun belirtileri az olsa da, çok rahatsız edici olabilir. Belirgin belirtiler olarak; kaşıntı, küçük kırmızı lekeler ya da kabarcıklar görülür. Kaşıntı genellikle şiddetli ya da genellikle geceleri daha kötüdür. Bebekler ve küçük çocuklarda; boyun, kafa derisi, yüz, avuç içi ve ayak tabanlarında daha çok kaşıntı olur.

Bir kişi daha önce uyuz olduysa, belirtiler birkaç gün içinde gelişebilir. Daha önce hiç uyuz olmamış kişilerde, belirtilerin kendini göstermesi 6 hafta sürebilir.Bununla birlikte, uyuzun bulaşıcı olduğu da unutulmamalıdır.

Uyuz Nasıl Geçer?

Uyuz tedavisinin başarılı olması için gerekli olan iyi zamanlamadır. Geceleri artan kaşıntı varsa, mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Doktorlar, cildin içindeki maykları bulmak için hastanın derisinin bir örneğini inceleyebilir. Tedavide, iki ana yöntem uygulanır; birincisi böcek ilacı içeren bir krem kullanmaktır.

Bu yöntemde hastalar; boyun bölgesine, tırnaklara ve ayak tırnaklarının altındaki alanlar da dahil olmak üzere ayak tabanlarına masaj yaparlar. Diğer yöntem ise, doktorun vereceği, ağız yoluyla alınan ilacı kullanmaktır.

Tags: uyuz belirtileri, uyuz nasıl geçer, uyuz neden olur, uyuz nedenleri Categories: Genel Sağlık
share TWEET PIN IT SHARE share share
Leave a reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir